Вести

 • Кина вели дека нема да рудникот Антарктикот, но укажува на "мирен развој на ресурси"
  Време на мислењето: Мај-23-2017

  Кина бара да ја отфрли загриженоста за своите амбиции во богати со минерали Антарктикот во понеделникот, со официјален велејќи дека Пекинг нема планови да се започне рударството во огромен континент. Проширување на активностите на Кина во поларните региони е фокусна точка како во Пекинг е домаќин на годишниот состанок на Антарктикот Т ... Прочитај повеќе »

 • Аргентина да помине новиот закон за рударство оваа недела
  Време на мислењето: Мај-10-2017

  Аргентинскиот власти, играчи индустрија и синдикатите се очекува да потпишат оваа недела долго очекуваниот федерални договор рударски што ги обединува постојната законска регулатива во земјата, како дел од тековните напори за скок-проектот за инвестирање во овој сектор. Нацијата, еднаш миленик на рударството инвеститори, ха ... Прочитај повеќе »

 • Тоа е liftoff! Кина-изградена авион однесе на небо
  Време на мислењето: Мај-05-2017

  Долгоочекуваниот домашните патнички авион во Кина C919 полета на својата девојка лет во Шангај Пудонг Меѓународниот аеродром во петокот. Околу 3.000 луѓе беа сведоци на историски момент деби близнак-мотор, еден коридор авионот. Проектот C919 беше лансиран во 2006 година Две вие ... Прочитај повеќе »

 • СА рударски чин преглед привлекува 131 претставки од земјоделците, рудари и индустриски групи
  Време на мислењето: Мај-02-2017

  Земјопоседници и истражување компании се меѓу 131 групи да поднесе поднесоци тврдејќи нивниот случај во текот на тековната ревизија на рударски чин Јужна Австралија. Портпаролот на минерални суровини и енергија, Том Koutsantonis рече дека "еднаш поднесоци се консолидираат", тие ќе бидат јавно објавени, но ... Прочитај повеќе »

 • законодавство Рударство: премногу, премногу доцна
  Време на мислењето: Април-27-2017

  На долг спорни измени на постојната законска регулатива за рударство стануваат се заглави во грешките на постапката и во последен момент дополнувања кои ќе им се отвори на уставното предизвик. Дури и ако Законот за минерални и нафтени ресурси за развој (MPRDA) законот за дополнување е усвоен од страна на ... Прочитај повеќе »

 • Модерни рударство и технологија недела започнува во Sudbury
  Време на мислењето: Април-26-2017

  Во време кога рударската индустрија е во процес на промена во технологијата и иновациите, тоа никогаш не е повеќе важно да се вклучат младите и да ги едуцираат за достапните можности во овој сектор. Тоа беше пораката дели на 21 април за време на годишниот бизнис ручек да започне режим ... Прочитај повеќе »

 • Италијански полицајци одиме отчукувања на Големиот ѕид
  Време на мислењето: Април-25-2017

  Осум кинески полицајци ќе одат во патрола во Италија во почетокот на јуни да им помогне на нивните италијански колеги заштитат кинеските туристи, висок официјален претставник на полицијата изјави дека во понеделникот. Полицајците, избрани на национално ниво и умешен во Италија, ќе патролираат сценски места во Рим, Милано, Фиренца и Неапол да ... Прочитај повеќе »

 • Gunnedah човек победи Нов Јужен Велс Рударство награда за млади achiever
  Време на мислењето: Април-20-2017

  Мареј O'Keefe Gunnedah е "chuffed", откако беше избран да добие награда за рударство на Нов Јужен Велс Младите achiever. Советникот Gunnedah Шире и Whitehaven Coal вработен беше најавен како добитник на Нов Јужен Велс, рударската индустрија и добавувачи 'награди на Нов Јужен Велс парламент Куќа претходно овој месец. Една од двете ... Прочитај повеќе »

 • Австралија $ 2.45bn даде зелено светло за продажба на рудниците за јаглен Rio Tinto за Yancoal
  Време на мислењето: Април-14-2017

  Австралиските власти имаат дадено Yancoal (ASX: Yal), подружница на Кина Yanzhou јаглен, зелено светло да продолжи со планираните $ 2.45 милијарди стекнување на Rio Tinto е (ASX, LON: РИО) термички средства за јаглен во долината Хантер. Преглед одбор за странски инвестиции одобри договорот, ... Прочитај повеќе »

 • Fiore Истражување за лансирање дупчење кампања во Чиле
  Време на мислењето: Април-14-2017

    Fiore Истражување извршен директор, Тим Warman, го објави почетокот на кампањата за дупчење на Pampas El Peñón злато проект на компанијата во Чиле, која опфаќа земјиште во истата геолошката средина како предводник на El Peñón рудникот Yámana е. Warman разговараше со MINING.com минатиот месец на 2017 prosp ... Прочитај повеќе »

WhatsApp Online Chat !